WhatsOnStage Logo
Home link
Theatre News

Olivier Award winners 2019 full list

The winners of this year's Olivier Awards were announced at the Royal Albert Hall

Patti LuPone, Kyle Soller, Sharon D Clarke, Kobna Holdbrook Smith, Patsy Ferran and Jonathan Bailey
© Dan Wooller for WhatsOnStage

The winners of this year's Olivier Awards have been announced.

In a ceremony at the Royal Albert Hall hosted by Jason Manford welcomed stars including Tom Hiddleston, Gillian Anderson, Patti LuPone, Adrienne Warren and more to London to celebrate the best performances and productions in the last year.

Best Supporting Actress in a Play went to Monica Dolan for her role in All About Eve, while Patsy Ferran beat off stiff competition in her category for Best Actress in a Play to take home the award. Best Actor in a Play was won by Kyle Soller for his turn in The Inheritance and the revival of Summer and Smoke won Best Revival.

Best New Musical was won by Come From Away, while Best Actress in a Musical was awarded to Sharon D Clarke for Caroline, or Change and Best Actor in a Musical was won by Kobna Holdbrook-Smith for his role as Ike Turner in Tina - The Tina Turner Musical.

Patti LuPone won the award for Best Supporting Actress in a Musical for Company, while her co-star, Jonathan Bailey won Best Supporting Actor in a Musical.

Best New Comedy went to Home, I'm Darling, starring Katherine Parkinson, written by Laura Wade, which opened at Theatr Clwyd, while Stephen Daldry won Best Director for The Inheritance.

Company took home four awards on the night, level pegging with Come From Away and The Inheritance.

Appearances at the event included Camilla, the Duchess of Cornwall, Danny Dyer, Sally Field, Paapa Essiedu, Gloria Estefan, Judy Kuhn, Wendell Pierce, Bill Pullman, Art Malik, Andy Nyman, Kelsey Grammer, Tom Hiddleston, Zawe Ashton, Charlie Cox, Ashley Shaw, Joanne Clifton and Kevin Clifton.

This year's Olivier Awards featured performances from The Lion King, as well as a number of shows including Caroline, Or Change, Come From Away, Company, Fun Home, The King And I, Six and Tina – The Tina Turner Musical.

Read the full list of winners in bold below.

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

Jonathan Bailey, Company at the Gielgud Theatre
Clive Carter, Come From Away at the Phoenix Theatre
Richard Fleeshman, Company at the Gielgud Theatre
Robert Hands, Come From Away at the Phoenix Theatre


BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

Patti LuPone, Company at the Gielgud Theatre
Ruthie Ann Miles, The King and I at the London Palladium
"The Queens" - Aimie Atkinson, Alexia McIntosh, Millie O'Connell, Natalie Paris, Maiya Quansah-Breed and Jarneia Richard-Noel - for Six at Arts Theatre
Rachel Tucker, Come From Away at the Phoenix Theatre


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC

Come From Away - Book, Music and Lyrics: David Hein and Irene Sankoff; Music Supervisor, Arrangements: Ian Eisendrath; Orchestrations: August Eriksmoen; Musical Director/UK Music Supervisor: Alan Berry; and the band of Come From Away at Phoenix Theatre
Fun Home - Composer: Jeanine Tesori; Lyricist/Bookwriter: Lisa Kron at Young Vic
The Inheritance - Composer: Paul Englishby at Young Vic and Noël Coward Theatre
A Monster Calls - Original music composed by Benji Bower and performed live by Benji with Will Bower (The Bower Brothers) at The Old Vic
Six - Original score, orchestrations and vocal arrangements: Toby Marlow, Lucy Moss, Tom Curran and Joe Beighton at Arts Theatre


BEST NEW DANCE PRODUCTION

16 A Room/Solo Echo/Bill by Ballet British Columbia at Sadler's Wells
Blkdog by Botis Seva at Sadler's Wells
Playlist (Track 1, 2) by William Forsythe for English National Ballet at Sadler's Well
The Unknown Soldier by Alastair Marriott for The Royal Ballet at Royal Opera House


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE

Akram Khan for his performance in Xenos at Sadler's Wells
John Macfarlane for his design of Swan Lake at Royal Opera House
Dimitris Papaioannou for his choreography of The Great Tamer at Sadler's Wells


BEST ENTERTAINMENT AND FAMILY

A Monster Calls at The Old Vic
Snow White at The London Palladium
Songs For Nobodies at Ambassadors Theatre
The Wider Earth at Jerwood Gallery, Natural History Museum


BEST THEATRE CHOREOGRAPHER

Kelly Devine for Come From Away at Phoenix Theatre
Christopher Gattelli based on original choreography by Jerome Robbins for The King And I at The London Palladium
Carrie-Anne Ingrouille for Six at Arts Theatre
Liam Steel for Company at Gielgud Theatre


BEST MUSICAL REVIVAL

Caroline, Or Change at Playhouse Theatre
Company at Gielgud Theatre
The King And I at The London Palladium


BEST ACTOR IN A MUSICAL

Marc Antolin for Little Shop Of Horrors at Regent's Park Open Air Theatre
Kobna Holdbrook-Smith for Tina - The Tina Turner Musical at Aldwych Theatre
Zubin Varla for Fun Home at Young Vic
Ken Watanabe for The King And I at The London Palladium


BEST ACTRESS IN A MUSICAL

Sharon D Clarke for Caroline, Or Change at Playhouse Theatre
Rosalie Craig for Company at Gielgud Theatre
Kelli O'Hara for The King And I at The London Palladium
Adrienne Warren for Tina - The Tina Turner Musical at Aldwych Theatre


BEST REVIVAL

King Lear at Duke of York's Theatre
The Lieutenant Of Inishmore at Noël Coward Theatre
The Price at Wyndham's Theatre
Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre


BEST NEW COMEDY

Home, I'm Darling at National Theatre - Dorfman and Duke of York's Theatre
Nine Night at National Theatre – Dorfman and Trafalgar Studios 1
Quiz at Noël Coward Theatre


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AFFILIATE THEATRE

Moe Bar-El for his performance in Every Day I Make Greatness Happen at Hampstead Theatre Downstairs
Flesh And Bone at Soho Theatre
Jonathan Hyde for his performance in Gently Down The Stream at Park Theatre
The Phlebotomist at Hampstead Theatre Downstairs
Athena Stevens for Schism at Park Theatre


AWARD FOR BEST LIGHTING DESIGN

Neil Austin for Company at Gielgud Theatre
Howell Binkley for Come From Away at Phoenix Theatre
Jon Clark for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre
Lee Curran for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre


BEST SOUND DESIGN

Paul Arditti and Christopher Reid for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre
Mike Beer for A Monster Calls at The Old Vic
Carolyn Downing for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre
Gareth Owen for Come From Away at Phoenix Theatre
Nick Powell for The Lehman Trilogy at National Theatre - Lyttelton


BEST COSTUME DESIGN

Fly Davis for Caroline, Or Change at Playhouse Theatre
Anna Fleischle for Home, I'm Darling at National Theatre - Dorfman and Duke of York's Theatre
Gabriella Slade for Six at Arts Theatre
Catherine Zuber for The King And I at The London Palladium


AWARD FOR BEST SET DESIGN

Bunny Christie for Company at Gielgud Theatre
Bob Crowley for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre
Es Devlin for The Lehman Trilogy at National Theatre - Lyttelton
Anna Fleischle for Home, I'm Darling at National Theatre - Dorfman and Duke of York's Theatre


BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Keir Charles for Quiz at Noël Coward Theatre
Adam Gillen for Killer Joe at Trafalgar Studios 1
Adrian Lukis for The Price at Wyndham's Theatre
Malcolm Sinclair for Pressure at Ambassadors Theatre
Chris Walley for The Lieutenant Of Inishmore at Noël Coward Theatre


BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Susan Brown for Home, I'm Darling at National Theatre - Dorfman and Duke of York's Theatre
Monica Dolan for All About Eve at Noël Coward Theatre
Cecilia Noble for Nine Night at National Theatre - Dorfman and Trafalgar Studios 1
Vanessa Redgrave for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre


BEST NEW OPERA PRODUCTION

Katya Kabanova at Royal Opera House
Lessons In Love And Violence at Royal Opera House
The Turn Of The Screw at Regent's Park Open Air Theatre


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA

David Butt Philip and Roderick Williams for their performances in War Requiem at London Coliseum
The English National Opera chorus for Paul Bunyan at Wilton's Music Hall
Andris Nelsons for his conducting of Lohengrin at Royal Opera House
The ensemble of Porgy And Bess at London Coliseum


BEST ACTOR

Adam Godley, Ben Miles and Simon Russell Beale for The Lehman Trilogy at National Theatre - Lyttelton
Arinzé Kene for Misty at Trafalgar Studios 1
Ian McKellen for King Lear at Duke of York's Theatre
Kyle Soller for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre
David Suchet for The Price at Wyndham's Theatre


BEST ACTRESS

Gillian Anderson for All About Eve at Noël Coward Theatre
Eileen Atkins for The Height Of The Storm at Wyndham's Theatre
Patsy Ferran for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre
Sophie Okonedo for Antony And Cleopatra at National Theatre - Olivier
Katherine Parkinson for Home, I'm Darling at National Theatre - Dorfman and Duke of York's Theatre


SIR PETER HALL AWARD FOR BEST DIRECTOR

Christopher Ashley for Come From Away at Phoenix Theatre
Stephen Daldry for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre
Marianne Elliott for Company at Gielgud Theatre
Rebecca Frecknall for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre
Sam Mendes for The Lehman Trilogy at National Theatre - Lyttelton


BEST NEW PLAY

The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre
The Lehman Trilogy at National Theatre - Lyttelton
Misty at Trafalgar Studios 1
Sweat at Donmar Warehouse


BEST NEW MUSICAL

Come From Away at Phoenix Theatre
Fun Home at Young Vic
Six at Arts Theatre
Tina - The Tina Turner Musical at Aldwych Theatre

SOCIETY OF LONDON THEATRE SPECIAL AWARD
Sir Matthew Bourne

Loading...