WhatsOnStage Logo
Home link
Theatre News

Olivier Awards 2019: the nominations in full

This year's Olivier Award nominations have been announced by Giles Terera and Sheila Atim

Sharon D Clarke, Ian McKellen, Sophie Okonedo, Gillian Anderson, Arinzé Kene and Ken Watanabe
© Dan Wooller for WhatsOnStage

This year's Olivier Award nominations have been announced.

Sheila Atim and Giles Terera announced the awards on Facebook live.

Hit musicals Company and Come From Away tied for the most nominations with nine apiece, while The Inheritance garnered eight nominations, the most of any play.

New musical Six received five Olivier Award nominations, while Ian McKellen has received his 11th Olivier nomination for King Lear. Eileen Atkins, who has previously won three times, is nominated for her performance in The Height of the Storm in the West End.

The Lincoln Center production of The King and I received six nominations, including for both lead performers Kelli O'Hara and Ken Watanabe as well as Ruthie Ann Miles.

The National Theatre's production of The Lehman Trilogy received five nods, as did the recent revival of Summer and Smoke which originally ran at the Almeida.

The Olivier Award winners are announced Sunday 7 April at the Royal Albert Hall, hosted by Jason Manford.

Read the full list of nominees below.

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL
Jonathan Bailey, Company at the Gielgud Theatre

Clive Carter, Come From Away at the Phoenix Theatre

Richard Fleeshman, Company at the Gielgud Theatre

Robert Hands, Come From Away at the Phoenix Theatre


BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL
Patti LuPone, Company at the Gielgud Theatre

Ruthie Ann Miles, The King and I at the London Palladium

"The Queens" - Aimie Atkinson, Alexia McIntosh, Millie O'Connell, Natalie Paris, Maiya Quansah-Breed and Jarneia Richard-Noel - for Six at Arts Theatre

Rachel Tucker, Come From Away at the Phoenix Theatre


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC

Come From Away - Book, Music and Lyrics: David Hein and Irene Sankoff; Music Supervisor, Arrangements: Ian Eisendrath; Orchestrations: August Eriksmoen; Musical Director/UK Music Supervisor: Alan Berry; and the band of Come From Away at Phoenix Theatre

Fun Home - Composer: Jeanine Tesori; Lyricist/Bookwriter: Lisa Kron at Young Vic

The Inheritance - Composer: Paul Englishby at Young Vic and Noël Coward Theatre

A Monster Calls - Original music composed by Benji Bower and performed live by Benji with Will Bower (The Bower Brothers) at The Old Vic

Six - Original score, orchestrations and vocal arrangements: Toby Marlow, Lucy Moss, Tom Curran and Joe Beighton at Arts Theatre


BEST NEW DANCE PRODUCTION

16 A Room/Solo Echo/Bill by Ballet British Columbia at Sadler's Wells

Blkdog by Botis Seva at Sadler's Wells

Playlist (Track 1, 2) by William Forsythe for English National Ballet at Sadler's Wells

The Unknown Soldier by Alastair Marriott for The Royal Ballet at Royal Opera House


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE

Akram Khan for his performance in Xenos at Sadler's Wells

John Macfarlane for his design of Swan Lake at Royal Opera House

Dimitris Papaioannou for his choreography of The Great Tamer at Sadler's Wells


BEST ENTERTAINMENT AND FAMILY

A Monster Calls at The Old Vic

Snow White at The London Palladium

Songs For Nobodies at Ambassadors Theatre

The Wider Earth at Jerwood Gallery, Natural History Museum


BEST THEATRE CHOREOGRAPHER

Kelly Devine for Come From Away at Phoenix Theatre

Christopher Gattelli based on original choreography by Jerome Robbins for The King And I at The London Palladium

Carrie-Anne Ingrouille for Six at Arts Theatre

Liam Steel for Company at Gielgud Theatre


BEST MUSICAL REVIVAL

Caroline, Or Change at Playhouse Theatre

Company at Gielgud Theatre

The King And I at The London Palladium


BEST ACTOR IN A MUSICAL

Marc Antolin for Little Shop Of Horrors at Regent's Park Open Air Theatre

Kobna Holdbrook-Smith for Tina - The Tina Turner Musical at Aldwych Theatre

Zubin Varla for Fun Home at Young Vic

Ken Watanabe for The King And I at The London Palladium


BEST ACTRESS IN A MUSICAL
Sharon D Clarke for Caroline, Or Change at Playhouse Theatre

Rosalie Craig for Company at Gielgud Theatre

Kelli O'Hara for The King And I at The London Palladium

Adrienne Warren for Tina - The Tina Turner Musical at Aldwych Theatre


BEST REVIVAL

King Lear at Duke of York's Theatre

The Lieutenant Of Inishmore at Noël Coward Theatre

The Price at Wyndham's Theatre

Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre


BEST NEW COMEDY
Home, I'm Darling at National Theatre - Dorfman and Duke of York's Theatre

Nine Night at National Theatre - Dorfman and Trafalgar Studios 1

Quiz at Noël Coward Theatre


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AFFILIATE THEATRE
Moe Bar-El for his performance in Every Day I Make Greatness Happen at Hampstead Theatre Downstairs

Flesh And Bone at Soho Theatre

Jonathan Hyde for his performance in Gently Down The Stream at Park Theatre

The Phlebotomist at Hampstead Theatre Downstairs

Athena Stevens for Schism at Park Theatre


AWARD FOR BEST LIGHTING DESIGN

Neil Austin for Company at Gielgud Theatre

Howell Binkley for Come From Away at Phoenix Theatre

Jon Clark for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre

Lee Curran for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre


BEST SOUND DESIGN
Paul Arditti and Christopher Reid for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre

Mike Beer for A Monster Calls at The Old Vic

Carolyn Downing for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre

Gareth Owen for Come From Away at Phoenix Theatre

Nick Powell for The Lehman Trilogy at National Theatre - Lyttelton


BEST COSTUME DESIGN

Fly Davis for Caroline, Or Change at Playhouse Theatre

Anna Fleischle for Home, I'm Darling at National Theatre - Dorfman and Duke of York's Theatre

Gabriella Slade for Six at Arts Theatre

Catherine Zuber for The King And I at The London Palladium


AWARD FOR BEST SET DESIGN

Bunny Christie for Company at Gielgud Theatre

Bob Crowley for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre

Es Devlin for The Lehman Trilogy at National Theatre - Lyttelton

Anna Fleischle for Home, I'm Darling at National Theatre - Dorfman and Duke of York's Theatre


BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Keir Charles for Quiz at Noël Coward Theatre

Adam Gillen for Killer Joe at Trafalgar Studios 1

Adrian Lukis for The Price at Wyndham's Theatre

Malcolm Sinclair for Pressure at Ambassadors Theatre

Chris Walley for The Lieutenant Of Inishmore at Noël Coward Theatre


BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Susan Brown for Home, I'm Darling at National Theatre - Dorfman and Duke of York's Theatre

Monica Dolan for All About Eve at Noël Coward Theatre

Cecilia Noble for Nine Night at National Theatre - Dorfman and Trafalgar Studios 1

Vanessa Redgrave for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre


BEST NEW OPERA PRODUCTION

Katya Kabanova at Royal Opera House

Lessons In Love And Violence at Royal Opera House

The Turn Of The Screw at Regent's Park Open Air Theatre


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA

David Butt Philip and Roderick Williams for their performances in War Requiem at London Coliseum

The English National Opera chorus for Paul Bunyan at Wilton's Music Hall

Andris Nelsons for his conducting of Lohengrin at Royal Opera House

The ensemble of Porgy And Bess at London Coliseum


BEST ACTOR

Adam Godley, Ben Miles and Simon Russell Beale for The Lehman Trilogy at National Theatre - Lyttelton

Arinzé Kene for Misty at Trafalgar Studios 1

Ian McKellen for King Lear at Duke of York's Theatre

Kyle Soller for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre

David Suchet for The Price at Wyndham's Theatre


BEST ACTRESS

Gillian Anderson for All About Eve at Noël Coward Theatre

Eileen Atkins for The Height Of The Storm at Wyndham's Theatre

Patsy Ferran for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre

Sophie Okonedo for Antony And Cleopatra at National Theatre - Olivier

Katherine Parkinson for Home, I'm Darling at National Theatre - Dorfman and Duke of York's Theatre


SIR PETER HALL AWARD FOR BEST DIRECTOR

Christopher Ashley for Come From Away at Phoenix Theatre

Stephen Daldry for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre

Marianne Elliott for Company at Gielgud Theatre

Rebecca Frecknall for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre

Sam Mendes for The Lehman Trilogy at National Theatre - Lyttelton


BEST NEW PLAY

The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre

The Lehman Trilogy at National Theatre - Lyttelton

Misty at Trafalgar Studios 1

Sweat at Donmar Warehouse


BEST NEW MUSICAL

Come From Away at Phoenix Theatre

Fun Home at Young Vic

Six at Arts Theatre

Tina - The Tina Turner Musical at Aldwych Theatre

Loading...