Theatre News

The 23rd Annual WhatsOnStage Awards – full list of winners

Joe Locke in The Trials / Gwyneth Keyworth in To Kill a Mockingbird / Jodie Comer in Prima Facie / Courtney Bowman in Legally Blonde / Lauren Drew in Legally Blonde / Lucie Jones in Wicked
Joe Locke in The Trials / Gwyneth Keyworth in To Kill a Mockingbird / Jodie Comer in Prima Facie / Courtney Bowman in Legally Blonde / Lauren Drew in Legally Blonde / Lucie Jones in Wicked
© Helen Murray / Marc Brenner / Helen Murray / Pamela Raith / Pamela Raith / Matt Crockett
The 23rd Annual WhatsOnStage Awards were celebrated at the Prince of Wales Theatre this evening with a star-studded concert ceremony.

And without any further ado, here is the full list of winners (in bold) alongside the 2023 nominees:

Best Performer in a Musical

(sponsored by TickX)

Courtney Bowman, Legally Blonde, Regent’s Park Open Air Theatre
– Katie Brayben, Tammy Faye, Almeida Theatre
– Divina De Campo, Hedwig and the Angry Inch, Leeds Playhouse and HOME Manchester
– Jordan Luke Gage, Bonnie & Clyde the Musical, Arts Theatre
– Frances Mayli McCann, Bonnie & Clyde the Musical, Arts Theatre
– Charlie Stemp, Crazy for You, Chichester Festival Theatre

Best Supporting Performer in a Musical

(sponsored by Newman Displays)

– Jocasta Almgill, Grease, Dominion Theatre
Lauren Drew, Legally Blonde, Regent’s Park Open Air Theatre
– Paul French, Grease, Dominion Theatre
– Natalie McQueen, Bonnie & Clyde the Musical, Arts Theatre
– John Owen-Jones, The Great British Bake Off Musical, Everyman Theatre, Cheltenham
– Marisha Wallace, Oklahoma!, Young Vic

Best Performer in a Play

(sponsored by Sine Digital)

– Jonathan Bailey, Cock, Ambassadors Theatre
Jodie Comer, Prima Facie, Harold Pinter Theatre
– Carrie Hope Fletcher, The Caucasian Chalk Circle, Rose Theatre, Kingston
– Mei Mac, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
– Rafe Spall, To Kill a Mockingbird, Gielgud Theatre
– David Tennant, Good, Harold Pinter Theatre

Best Supporting Performer in a Play

(sponsored by Edwardian Hotels London – Official Hotel Partner)

– Jade Anouka, Cock, Ambassadors Theatre
Gwyneth Keyworth, To Kill a Mockingbird, Gielgud Theatre
– Elliot Levey, Good, Harold Pinter Theatre
– Natasha Magigi, The Clothes They Stood Up In, Nottingham Playhouse
– Sharon Small, Good, Harold Pinter Theatre
– Greg Tannahill, Good Luck, Studio, Mercury Theatre, Salisbuy Playhouse and Yvonne Arnaud Theatre

Best Takeover Performance

(sponsored by Tandem Marketing)

– Lauren Byrne, Matilda The Musical, Cambridge Theatre
– Erin Caldwell, Heathers: The Musical, The Other Palace
– Joel Harper-Jackson, Cock, Ambassadors Theatre
Lucie Jones, Wicked, Apollo Victoria Theatre
– Reuben Joseph, Hamilton, Victoria Palace Theatre
– Ben Joyce, Back to the Future: The Musical, Adelphi Theatre

Best Professional Debut Performance

(sponsored by AKA)

– Tomisin Ajani, The Play That Goes Wrong, Duchess Theatre
Joe Locke, The Trials, Donmar Warehouse
– Oliver Nicholas, Back to the Future: The Musical, Adelphi Theatre
– Aharon Rayner, The Great British Bake Off Musical, Everyman Theatre, Cheltenham
– Nadine Shah, A Midsummer Night’s Dream, Shakespeare North Playhouse
– Djavan van de Fliert, Frozen, Theatre Royal Drury Lane

Best Set Design

(sponsored by Preevue)

– Jon Bausor, Into the Woods, Theatre Royal Bath
– Es Devlin, The Crucible, National Theatre
– Robert Jones, Murder on the Orient Express, Chichester Festival Theatre
– Morgan Large, Sister Act, Eventim Apollo, Hammersmith and UK tour
Tom Pye and Basil Twist, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
– Ben Stones, Hedwig and the Angry Inch, Leeds Playhouse and HOME Manchester

Best Costume Design

– Evie Gurney and Richard Mawbey, The 47th, The Old Vic
– William Ivey Long, Crazy for You, Chichester Festival Theatre
– Katrina Lindsay, Tammy Faye, Almeida Theatre
– Melissa Simon-Hartman, Much Ado About Nothing, Royal Shakespeare Theatre
Gabriella Slade, The Cher Show, UK tour
– Catherine Zuber, My Fair Lady, London Coliseum and UK tour

Best Lighting Design

(sponsored by White Light)

– Neil Austin, Tammy Faye, Almeida Theatre
– Nic Farman, The Book Thief, Octagon Theatre, Bolton
Jessica Hung Han Yun, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
– Jack Knowles, Spring Awakening, Almeida Theatre
– Tim Lutkin, The Crucible, National Theatre
– Scott Zielinski, Oklahoma!, Young Vic

Best Sound Design

(sponsored by Stage Sound Services)

– Neil Bettles, Blood Harmony, Traverse Theatre
Tony Gayle, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
– Paul Groothuis, The Band’s Visit, Donmar Warehouse
– Adam Fisher, Into the Woods, Theatre Royal Bath
– Drew Levy, Oklahoma!, Young Vic
– Annie May Fletcher, Hedwig and the Angry Inch, Leeds Playhouse and HOME Manchester

Best Video Design

– Luke Halls and Zakk Hein, The Book of Dust: La Belle Sauvage, Bridge Theatre
– Douglas O’Connell, Identical, Nottingham Playhouse and The Lowry, Salford
– Finn Ross, Spring Awakening, Almeida Theatre
– Finn Ross and Andrea Scott, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
– Max Spielbichler, Best of Enemies, Young Vic and Noël Coward Theatre
Joshua Thorson, Oklahoma!, Young Vic

Best Graphic Design

(sponsored by Hexagon Print)

– AKA, Tammy Faye, Almeida Theatre
– Bob King Creative, My Fair Lady, London Coliseum and UK tour
– Felicity McCabe and the National Theatre Graphic Design Studio, The Crucible, National Theatre
– Muse Creative Communications, The Book of Dust: La Belle Sauvage, Bridge Theatre
Studio Doug, Prima Facie, Harold Pinter Theatre
– Toshio Suzuki and Dewynters, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre

Best Direction

(sponsored by LOVEtheatre)

– Dominic Cooke, Good, Harold Pinter Theatre
– Daniel Fish and Jordan Fein, Oklahoma!, Young Vic
– Nikolai Foster, Billy Elliot, Curve, Leicester
– Rupert Goold, Spring Awakening, Almeida Theatre
Phelim McDermott, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
– Indhu Rubasingham, The Father and the Assassin, National Theatre

Best Choreography

– Fabian Aloise, Bring It On: The Musical, Southbank Centre
– Maxine Doyle, The Burnt City, Woolwich Works
– Ellen Kane, A Chorus Line, Curve, Leicester
– Lynne Page, Spring Awakening, Almeida Theatre
Arlene Phillips, Grease, Dominion Theatre
– Susan Stroman, Crazy for You, Chichester Festival Theatre

Best Musical Direction/Supervision

– Sarah Travis, Steve Sidwell and the company, Beautiful: The Carole King Musical, UK tour
– Daniel Kluger, Nathan Koci and Tom Brady, Oklahoma!, Young Vic
Bruce O’Neil and Matt Smith, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
– Nigel Lilley and Tarek Merchant, The Band’s Visit, Donmar Warehouse
– Stuart Morley, George Francis and Elliot Mackenzie, Whistle Down the Wind, Watermill Theatre
– Ted Sperling and Gareth Valentine, My Fair Lady, London Coliseum and UK tour

Best Casting Direction

Pippa Ailion and Natalie Gallacher, Spring Awakening, Almeida Theatre
– Stuart Burt, The Seagull, Harold Pinter Theatre
– Anji Carroll, Marvellous, New Vic Theatre and @sohoplace

– Natalie Gallacher for Pippa Ailion Casting, Legally Blonde, Regent’s Park Open Air Theatre
– Jacob Sparrow, Oklahoma!, Young Vic
– Anne Vosser and Jo Hawes, Identical, Nottingham Playhouse and The Lowry, Salford

Best West End Show

(sponsored by Dewynters)

Back to the Future: The Musical, Adelphi Theatre
Hamilton, Victoria Palace Theatre
Les Misérables, Sondheim Theatre
SIX, Vaudeville Theatre
The Phantom of the Opera, Her Majesty’s Theatre
Wicked, Apollo Victoria Theatre

Best Off-West End Production

Anyone Can Whistle, Southwark Playhouse
But I’m A Cheerleader: The Musical, The Turbine Theatre
DIVA: Live from Hell!, The Turbine Theatre
Millennials, The Other Palace Studio
RIDE – A New Musical, Charing Cross Theatre
Ruckus, Southwark Playhouse

Best Regional Production

(sponsored by Music Theatre International)

Billy Elliot, Curve, Leicester
Crazy for You, Chichester Festival Theatre
The Great British Bake Off Musical, Everyman Theatre, Cheltenham
Rodgers Hammerstein’s Cinderella, Hope Mill Theatre, Manchester
The Book Thief, Octagon Theatre, Bolton
The Osmonds: A New Musical, UK tour

Best Concert Event

Chess, Theatre Royal Drury Lane
Jeremy Jordan, Theatre Royal Drury Lane
SIX in Concert, Hampton Court Palace
Stephen Sondheim’s Old Friends, Sondheim Theatre
Treason, Theatre Royal Drury Lane
The Witches of Eastwick, Sondheim Theatre

Best Play Revival

Blues for an Alabama Sky, National Theatre
Cock, Ambassadors Theatre
Good, Harold Pinter Theatre
The Caucasian Chalk Circle, Rose Theatre, Kingston
The Crucible, National Theatre
The Seagull, Harold Pinter Theatre

Best Musical Revival

(sponsored by Concord Theatricals)

Billy Elliot, Curve, Leicester
Grease, Dominion Theatre
Legally Blonde, Regent’s Park Open Air Theatre
My Fair Lady, London Coliseum and tour
Oklahoma!, Young Vic
Spring Awakening, Almeida Theatre

Best New Play

(sponsored by Ticketmaster)

A Different Stage, Duke of York’s Theatre and UK tour
Best of Enemies, Young Vic and Noël Coward Theatre
Eureka Day, The Old Vic
My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
Prima Facie, Harold Pinter Theatre
To Kill a Mockingbird, Gielgud Theatre

Best New Musical

(sponsored by Travelzoo)

Bonnie & Clyde the Musical, Arts Theatre
The Great British Bake Off Musical, Everyman Theatre, Cheltenham
Identical, Nottingham Playhouse and The Lowry, Salford
Tammy Faye, Almeida Theatre
The Band’s Visit, Donmar Warehouse
The Osmonds: A New Musical, UK tour


Tickets for a selection of the winning shows are on sale below.

Featured In This Story

Bonnie and Clyde

Closed: 20 May 2023

The Cher Show

Closed: 18 February 2023

The Cher Show

Closed: 25 February 2023

Oklahoma!

Closed: 02 September 2023

Grease

Final performance: 28 October 2023