The Theatrical Management Association (TMA) has announced the nominations for its Theatre Awards UK 2012 - formerly known as the TMAs.

The Theatre Awards UK are the only awards which specifically address theatre throughout England, Scotland, Wales and Northern Ireland, as opposed to focusing on London and the West End.

This year the Awards become the latest to follow Whatsonstage.com's lead by including a first public vote, for the Best Touring Production category. The vote will be launched shortly by media partner The Stage.

Last year's winners included Derek Jacobi (Best Performance in a Play for King Lear), Michael Sheen and Bill Mitchell (Best Director for The Passion) and Matilda's Bertie Carvel (Best Performance in a Musical). Peter Hall also received a lifetime achievement award.

This year's nominees include Sweeney Todd co-stars Michael Ball and Imelda Staunton, who will go head-to-head in the Best Performance in a Musical category. Jonathan Kent's Chichester Festival Theatre production is also nominated for Best Musical, alongside Company and The Go-Between.

The Theatre Awards UK 2012 will be presented at a lunchtime ceremony on Sunday 28 October 2012 at the Guildhall.

The full list of nominees is:

Best New Play

  • LUNGS by Duncan MacMillan, a Sheffield Theatres and Paines Plough co-production at the Crucible Studio, Sheffield
  • SOUTH DOWNS by David Hare a Chichester Festival Theatre production
  • IN THE NEXT ROOM by Sarah Ruhl a Theatre Royal Bath production in the Ustinov Studio
  • Best Performance in a Play

  • Leanne Best for THE MATCH BOX a Liverpool Everyman and Playhouse production
  • Henry Goodman for THE RESISTIBLE RISE OF ARTURO UI a Chichester Festival Theatre production
  • Tim Pigott-Smith for KING LEAR a West Yorkshire Playhouse production
  • Best Supporting Performance

  • Stephen Boxer for WRITTEN ON THE HEART by David Edgar a Royal Shakespeare Company production at the Swan Theatre, Stratford-Upon-Avon
  • Claire-Louise Caldwell for BEAUTIFUL THING a Royal Exchange Theatre, Manchester production
  • Aidan McArdle for DEMOCRACY a Sheffield Theatres production at the Crucible, Sheffield
  • Best Musical Production

  • COMPANY directed by Jonathan Munby a Sheffield Theatres production at the Crucible, Sheffield
  • THE GO-BETWEEN directed by Roger Haines a West Yorkshire Playhouse, Royal & Derngate, Northampton and Derby LIVE! production at West Yorkshire Playhouse
  • SWEENEY TODD directed by Jonathan Kent a Chichester Festival Theatre production
  • Best Performance in a Musical

  • Michael Ball for SWEENEY TODD a Chichester Festival Theatre production
  • Daniel Evans for COMPANY a Sheffield Theatres production at the Crucible, Sheffield
  • Imelda Staunton for SWEENEY TODD a Chichester Festival Theatre production
  • Best Show for Children and Young People

  • ALICE IN WONDERLAND a New Vic Theatre production at the New Vic, Newcastle-under-Lyme
  • THE CURIOUS SCRAPBOOK OF JOSEPHINE BEAN by Shona Reppe on tour
  • SOMETHING VERY FAR AWAY a Unicorn Theatre production
  • Best Touring Production (voted by the public)

  • ANNE BOLEYN - English Touring Theatre's presentation of the Shakespeare's Globe production
  • THE KING AND I - Music and Lyrics with Curve Theatre, Leicester
  • REASONS TO BE CHEERFUL - Graeae and New Wolsey Theatre production
  • SWALLOWS AND AMAZONS - The Children’s Touring Partnership in association with the National Theatre presenting Bristol Old Vic’s production
  • WE ARE THREE SISTERS – a Northern Broadside production
  • Best Director

  • Joe Harmston for THE FATHER by August Strindberg adapted by Laurie Slade, a Belgrade Theatre production
  • Dominic Hill for KRAPP’S LAST TAPE /FOOTFALLS by Samuel Beckett a Citizens Theatre production
  • Garry Hynes for DRUIDMURPHY - plays by Tom Murphy - produced by Druid Theatre Company, at Hampstead Theatre and Oxford Playhouse
  • Best Design

  • Gary McCann for THE LITTLE PRINCE by Antoine De Saint-Exupéry, music and lyrics by Nicholas Lloyd Webber and James D. Reid, Lyric Theatre Belfast in association with Lamplighter Drama at the Lyric, Belfast
  • Amanda Stoodley for MANCHESTER LINES a Library Theatre Company production
  • Neil Warmington for FURTHER THAN THE FURTHEST THING a Dundee Rep Ensemble production at Dundee Rep
  • Achievement in Opera

  • Glyndebourne Festival Opera for its production of LE NOZZE DI FIGARO
  • Oliver Mears for his inspiring leadership of Northern Ireland Opera
  • Christopher Alden’s production of NORMA for Opera North, a co-production with Theater Chemnitz, with Annemarie Kremer in the title role
  • Achievement in Dance

  • DV8 Physical Theatre for their courageous and innovative blend of dance and speech
  • Akram Khan for DESH - the epic scale of a very personal journey
  • Michael Hulls for his brilliant contribution to lighting for dance: in particular for this year’s DESH, TORSION and THE RODIN PROJECT
  • Theatre Employee/Manager of the Year

  • Ciaran McAuley - Lyric Theatre, Belfast
  • Janthi Mills - Belgrade Theatre
  • Graham Sutherland - Citizens Theatre
  • Erica Whyman - Northern Stage
  • Achievement in Marketing

  • The Marlowe Theatre
  • Shakespeare’s Globe
  • York Theatre Royal
  • Most Welcoming Theatre

  • Chipping Norton Theatre
  • Curve (Leicester Theatre Trust Ltd.)
  • New Wolsey Theatre
  • Promotion of Diversity

  • Graeae Theatre Company
  • Oldham Coliseum Theatre
  • Theatre Royal Stratford East
  • The Renee Stepham Award for Best Presentation of Touring Theatre

  • Graeae/New Wolsey Theatre
  • Hull Truck Theatre
  • Music and Lyrics Limited