Nominations for this year's Laurence Olivier Awards, London's equivalent of the Tonys and the UK's most prestigious stage awards, are announced this morning. The full list of nominations - who and what are up for which of the 20-plus categories, including Best Actor, Best Actress, Best New Musical and Outstanding Musical Production as well as fields including Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre and other categories – is below, with further analysis in our separate story (See Today's Other News.

Winners of the 30th annual Laurence Olivier Awards will be announced on Sunday, 26 February 2006 in a star-studded ceremony held at the London Hilton. This year's awards are sponsored once again by hotel group Hilton UK and Ireland.

Ahead of the Oliviers, Whatsonstage.com’s own Theatregoers’ Choice Awards will be announced online – simultaneously with the live Critics’ Circle Theatre Awards ceremony at the Prince of Wales, a demonstration of the spectrum of popular versus critical opinion – at 1.00pm on Tuesday, 31 January 2006. The Theatregoers’ Choice Awards are the only London theatre awards in which the audience is the ultimate judge across all 24 categories (click here to vote before it's too late!)

- by Terri Paddock


The full list of 2006 Olivier nominations is as follows:

BEST ACTRESS

- Eve Best for HEDDA GABLER at the Almeida and Duke of York’s
- Clare Higgins for DEATH OF A SALESMAN at the Lyric
- Helen McCrory for AS YOU LIKE IT at Wyndham’s
- Janet McTeer for MARY STUART at the Donmar Warehouse and Apollo
- Harriet Walter for MARY STUART at the Donmar Warehouse and Apollo

BEST ACTOR

- Brian Dennehy for DEATH OF A SALESMAN at the Lyric
- Richard Griffiths for HEROES at Wyndham’s
- Derek Jacobi for DON CARLOS at the Gielgud
- Con O'Neill for TELSTAR at the New Ambassadors
- David Threlfall for SOMEONE WHO’LL WATCH OVER ME at the New Ambassadors

BEST PERFORMANCE IN A SUPPORTING ROLE

- David Bradley for HENRY IV PARTS I & II at the Olivier
- Benedict Cumberbatch for HEDDA GABLER at the Almeida and Duke of York’s
- Noma Dumezweni for A RAISIN IN THE SUN, Young Vic at the Lyric Hammersmith
- Anne Reid for EPITAPH FOR GEORGE DILLON at the Comedy
- Paul Ritter for CORAM BOY at the Olivier

BEST NEW PLAY

- CORAM BOY adapted by Helen Edmundson from a novel by Jamila Gavin at the Olivier
- HARVEST by Richard Bean at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court
- ON THE SHORE OF THE WIDE WORLD by Simon Stephens at the Cottesloe
- PAUL by Howard Brenton at the Cottesloe

BEST NEW COMEDY

- GLORIOUS! by Peter Quilter at the Duchess
- HEROES by Gérald Sibleyras translated by Tom Stoppard at Wyndham’s
- SHOOT THE CROW by Owen McCafferty at Trafalgar Studio 1

BEST ENTERTAINMENT

- BLUE MAN GROUP at the New London
- DUCKTASTIC at the Albery
- DERREN BROWN - SOMETHING WICKED THIS WAY COMES at the Cambridge

BEST REVIVAL

- DEATH OF A SALESMAN by Arthur Miller at the Lyric
- DON CARLOS by Friedrich Schiller in a new adaptation by Mike Poulton at the Gielgud
- HEDDA GABLER by Henrik Ibsen in a new version by Richard Eyre at the Almeida and Duke of York’s
- MARY STUART by Friedrich Schiller in a new version by Peter Oswald at the Donmar Warehouse and Apollo

BEST NEW MUSICAL

- ACORN ANTIQUES – THE MUSICAL! Book, music and lyrics by Victoria Wood at the Theatre Royal, Haymarket
- THE BIG LIFE written by Paul Sirett, music by Paul Joseph at the Apollo
- BILLY ELLIOT – THE MUSICAL book and lyrics by Lee Hall, music by Elton John at the Victoria Palace

OUTSTANDING MUSICAL PRODUCTION

- GUYS AND DOLLS based on a story and characters of Damon Runyon, music and lyrics by Frank Loesser, book by Jo Swerling and Abe Burrows at the Piccadilly
- HMS PINAFORE a new version by Herbert Appleman, music by Arthur Sullivan. Original libretto by WS Gilbert at the Open Air

BEST ACTRESS IN A MUSICAL

- Haydn Gwynne for BILLY ELLIOT – THE MUSICAL at the Victoria Palace
- Jane Krakowski for GUYS AND DOLLS at the Piccadilly
- Jenna Russell for GUYS AND DOLLS at the Piccadilly
- Julie Walters for ACORN ANTIQUES – THE MUSICAL! at the Theatre Royal, Haymarket

BEST ACTOR IN A MUSICAL

- Douglas Hodge for GUYS AND DOLLS at the Piccadilly
- Ewan McGregor for GUYS AND DOLLS at the Piccadilly
- James Lomas, George Maguire and Liam Mower for BILLY ELLIOT - THE MUSICAL at the Victoria Palace

BEST SUPPORTING PERFORMANCE IN A MUSICAL

- Tameka Empson for THE BIG LIFE at the Apollo
- Tim Healy for BILLY ELLIOT - THE MUSICAL at the Victoria Palace
- Celia Imrie for ACORN ANTIQUES – THE MUSICAL! at the Theatre Royal, Haymarket
- Scarlett Strallen for HMS PINAFORE at the Open Air

BEST DIRECTOR

- Stephen Daldry for BILLY ELLIOT – THE MUSICAL at the Victoria Palace
- Richard Eyre for HEDDA GABLER at the Almeida and Duke of York’s
- Michael Grandage for DON CARLOS at the Gielgud
- Phyllida Lloyd for MARY STUART at the Donmar Warehouse and Apollo
- Melly Still for CORAM BOY at the Olivier

BEST THEATRE CHOREOGRAPHER

- Rob Ashford for GUYS AND DOLLS at the Piccadilly
- Peter Darling for BILLY ELLIOT - THE MUSICAL at the Victoria Palace

BEST LIGHTING DESIGN

- BILLY ELLIOT – THE MUSICAL designed by Rick Fisher at the Victoria Palace
- DON CARLOS designed by Paule Constable at the Gielgud
- MARY STUART designed by Hugh Vanstone at the Donmar Warehouse and Apollo
- GUYS AND DOLLS designed by Howard Harrison at the Piccadilly

BEST SET DESIGN

- BILLY ELLIOT – THE MUSICAL designed by Ian MacNeil at the Victoria Palace
- DON CARLOS designed by Christopher Oram at the Gielgud
- HEDDA GABLER designed by Rob Howell at the Almeida and Duke of York’s

BEST COSTUME DESIGN

- THE DOG IN THE MANGER designed by Es Devlin at the Playhouse
- DON CARLOS designed by Christopher Oram at the Gielgud
- HEDDA GABLER designed by Rob Howell at the Almeida and Duke of York’s
- MARY STUART designed by Anthony Ward at the Donmar Warehouse and Apollo

BEST SOUND DESIGN

- BILLY ELLIOT – THE MUSICAL designed by Paul Arditti at the Victoria Palace
- CORAM BOY designed by Christopher Shutt at the Olivier
- GUYS AND DOLLS designed by Terry Jardine & Chris Full at the Piccadilly

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AN AFFILIATE THEATRE

- BLOODY SUNDAY – SCENES FROM THE SAVILLE INQUIRY at the Tricycle
- COMFORT ME WITH APPLES at Hampstead
- MY NAME IS RACHEL CORRIE at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court
- Laura Wade for BREATHING CORPSES at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court and COLDER THAN HERE at Soho

BEST NEW DANCE PRODUCTION

- Rambert Dance Company’s CONSTANT SPEED at Sadler’s Wells
- Fabulous Beast Dance Theatre’s GISELLE at the Barbican
- Sylvie Guillem and Russell Maliphant’s PUSH at Sadler’s Wells
- Akram Khan/Sidi Larbi Cherkaoui/Antony Gormley/Nitin Sawhney’s ZERO DEGREES at Sadler’s Wells

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE

- Ballet Nacional de Cuba’s corps de ballet for their season at Sadler’s Wells
- Pina Bausch for the creation of NELKEN and PALERMO PALERMO at Sadler’s Wells
- Johan Kobborg for his performance in the Royal Ballet’s THE LESSON and his production of LA SYLPHIDE at the Royal Opera House
- Russell Maliphant for his choreography and performance in PUSH at Sadler’s Wells

BEST NEW OPERA PRODUCTION

- English National Opera’s BILLY BUDD at the London Coliseum
- English National Opera’s LA CLEMENZA DI TITO at the London Coliseum
- English National Opera’s MADAM BUTTERFLY at the London Coliseum
- English National Opera’s ON THE TOWN at the London Coliseum

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA

- Sarah Connolly for her performance in English National Opera’s LA CLEMENZA DI TITO at the London Coliseum
- Simon Keenlyside for his performances in the Royal Opera’s 1984 at the Royal Opera House and English National Opera’s BILLY BUDD at the London Coliseum
- David McVicar for his direction of English National Opera’s LA CLEMENZA DI TITO at the London Coliseum
- Anthony Minghella and Carolyn Choa for the direction and choreography of English National Opera’s MADAM BUTTERFLY at the London Coliseum


For further analysis of the 2006 Laurence Olivier nominations, click here.

TO VOTE IN THE WHATSONSTAGE.COM THEATREGOERS’ CHOICE AWARDS, CLICK HERE.